Skip to main content

Tatuaże z henny / Henna tattoos

Pamiętam pierwszy raz kiedy namalowano mi henną wzór na mojej dłoni. To był maj, Karol Bagh, i właśnie kończyłam swoją pierwszą w życiu podróż do Indii. Wtedy jednak nie wiedziałam jeszcze, że nie jest to tylko atrakcja dla turystów.

Mehndi najbardziej kojarzone jest z Indiami i Pakistanem, ale od jakiegoś czasu jest tak popularne, że kobiety z całego świata nanoszą sobie malunki z henny na ciało. W Indiach stosuje się je na co dzień dla ozdoby ale również przy świętach i większych okazjach. Najbardziej popularny jest ślub - chyba każda indyjska panna młoda ma naniesione tatuaże na dłoniach i stopach. Najczęściej stosowane są wzory kwiatowe ale co zdolniejsi artyści nanoszą na ciało chociażby wizerunki Bogów. Tak naprawdę każda okazja jest dobra, żeby ozdobić się mehndi - Diwali, Karva Chauth , Holi, celebrowanie ciąży czy imieniny cioci.

W Delhi (i zapewne całych Indiach) rożki z henną możecie kupić niemal na każdym rogu. Znajdziecie je w kolorze czerwonym (maroon), pomarańczowym, czarnym, złotym a nawet białym. W bardziej zatłoczonych miejscach na ulicach siedzą panowie, którzy chętnie wyciągną od was od kilkudziesięciu do kilkuset rupii za piękne wzory na dłoniach czy stopach. Chłopcy z Tilak Nagar robią to naprawdę dobrze! Panie nie robią tego na ulicy, a w salonach urody. Przynajmniej ja nigdy nie widziałam żadnej kobiety malującej tatuaże na ulicy.

Ja sama niestety nie mam talentu do malowania i muszę się z tym pogodzić ;) Jednak równocześnie lubię malować sobie po skórze i zawsze mam w lodówce kilka tubek z henną. Cały czas próbuję i sprawia mi to dużo frajdy nawet jeśli moje tatuaże bardzo odbiegają urodą od tych profesjonalnych. Czasami oczom nie wierzę jakie fantastyczne rzeczy ludzie tworzą na ludzkiej skórze!

Kilka wskazówek : hennę przechowujcie w lodówce dla lepszego, trwalszego efektu. Jeśli chcecie aby Wasz tatuaż utrzymał się dłużej na ciele, kiedy wzór zaschnie ale skorupka jeszcze nie odpadnie posmarujcie ją sokiem z cytryny wymieszanym z cukrem. Hennę najczęściej nanosi się na dłonie i stopy, ponieważ te części ciała są ciepłe, a ciepło sprawia, że tatuaż jest ciemniejszy (dlatego henna we wnętrzu dłoni zawsze jest ciemniejsza niż ta na grzbiecie). To nie znaczy jednak, że nie możecie pomalować henną innych części ciała! Tutaj chodzi o kreatywność. Otwórz umysł i maluj!

 Moja ślubna henna / my bridal mehendi
I remember first time when I had henna drawn on my hand. It was in May, Karol Bagh and it was the last day of first in my life trip to India. Then I didn't know that it isn't just a tourist attraction.

Mehendi is the most popular in India and Pakistan, but lately they have become extremely popular that women from all around the world are making henna arts on their bodies. In India people do that on a daily basis or on holidays and big occasions. The most popular - wedding. I guess every bride has mehendi on hands and feet. The most often ones that you can see are flower motives but more talented artist make also Gods idols on the skin. And to be honest every occasion is good to make mehendi - Diwali, Karva Chauth, Holi, pregnant celebrations or aunts birthday party.

In Delhi (and probably all over India) one can buy henna cones in almost every corner. You can find them in maroon colour, orange, black, gold and even white. In more crowded places you will find men who will take from you several dozen or several hundred rupees for henna tattoo on hands or feet. Boys from Tilak Nagar make it really well. Women didn't do it on the streets, but in beauty parlours. At least I never saw on the street a woman making mehendi.

I myself, unfortunately, don't have the talent to make tattoos and  must live with it ;) But at the same time I love drawing on the skin and always stock a couple of cones with henna in my refrigerator. I try it all the time and have a lot of fun with it even if my tattoos look totally different than professional ones. Sometimes I can't believe how amazing desings people can make!

About henna : Keep it in the fridge for better, longer effect. If you want your mehendi to last longer on your skin - when your tattoo will dry but shell will not feed up - put on it this mixture : lemon juice mixed with sugar. People apply henna on hands and feet most often because those parts of body are more warm, and the tattoo is darker here (that's why mehendi on the inside of the hand is darker than on the back). But it doesn't mean that you can't put henna on other parts of body. It's about your creativity. Open your mind and draw!

Comments

Popular posts from this blog

HUSBAND & WIFE / MĄŻ & ŻONA

Our dreams came true. After months living on Skype, living 6000 kilometres away from each other, 10th December 2016 we got married and we are probably the most happiest couple on the planet. <3

We love each other more and more every day, and our wedding was the best day in our life. Now we can start our new life adventure and can't wait for that! Stay tuned!

Mr & Mrs M.Nasze marzenia się spełniły. Po miesiącach życia na Skype, życia z 6000 kilometrów pomiędzy nami, 10 grudnia 2016 wzięliśmy ślub i jesteśmy prawdopodobnie najszczęśliwszą parą na świecie! <3

Z dnia na dzień nasza miłość jest coraz większa, a nasz ślub był najwspanialszym dniem w naszym życiu. Teraz możemy zacząć zupełnie nową, wspólną przygodę i iść przez życie razem, mocno trzymając się za ręce. Już nie możemy się doczekać! Zostańcie z nami!

Pan i Pani M.

Polska vs. Indie / Poland vs. India

Tak, Indie to niesamowity kraj. Jest jak inna planeta, nigdzie nie znajdziecie drugiego takiego miejsca. Czasami czuję się tutaj jak kosmita, tak bardzo wszystko w tym kraju jest inne od tego co znam, od miejsca w którym się urodziłam i wychowałam. A jednak czuję się w Indiach swobodnie, dobrze, jak w domu. Możliwe, że jednym z powodów jest fakt, że mieszkamy w stolicy państwa. Myślę, że każda stolica w każdym kraju jest trochę jak samotna wyspa, ludzie są tacy sami, mówią tym samym językiem, a jednak zasady panują tu trochę inne. Ludzie są jakby bardziej swobodni i nowocześni. Stolice krajów, które znam zawsze są trochę jak oddzielne państwa.

Podobnie jak ludzie z całej Polski przyjeżdżają do Warszawy na studia czy do pracy tak samo mieszkańcy małych miast Indii wyruszają do Delhi po lepszą przyszłość (ale ponieważ kraj jest gigantyczny, ludzie południa wyruszają do Mumbaju). Podobnie jak w Warszawie, ludzie w Delhi czują się na początku zagubieni i przytłoczeni ogromem miasta, tłok…

Moja indyjska teściowa / My indian mother-in-law

Moja nowa rodzina składa się (poza Mężem) z Mamy, Taty, Brata i psa. Mieszkanie z nimi jest dla mnie zupełnie nowym doświadczeniem. Codziennie uczymy się siebie nawzajem i póki co całkiem nieźle nam idzie. Oczywiście najwięcej czasu spędzam z Mamą Abhiego i porównuję wszystkie stereotypy na temat hinduskiej teściowej znalezione w Internecie do tego co mam w rzeczywistości. Stereotypy o hinduskiej teściowej nie różnią się właściwie niczym od tych o polskiej teściowej. Obie przedstawiane są jak co najmniej nieludzkie potwory. Obie to niemal najgorszy rodzaj człowieka. Wystarczy poczytać kawały. Albo inne blogi.

Moja Teściowa dużo się śmieje. Robi najlepszą masala chai na świecie (nasz codzienny rytuał to kubek herbaty o 19:00 i "niestety" jakieś ciastko też ;) ). Gotuje tak, że już nigdy nie będę szczupła (i w przeciwieństwie od tego co zdarzało mi się czytać, nie ukrywa skrzętnie swoich przepisów - od pierwszego dnia pokazuje jak przygotowywać potrawy i odpowiada na każde mo…