Skip to main content

Problemy z indyjską teściową / Problems with Indian mother-in-law

Jak wiecie z poprzednich postów, mam bardzo dobry kontakt z moją teściową. Zawsze powtarzała że chce aby jej synowie ożenili się z miłości i sami podjęli decyzję o swoich życiowych partnerkach. Jednak dużo rozmawiam z moją teściową i słucham jej opinii i wskazówek. Jeśli Twoja teściowa jest niezadowolona, że jej syn wybrał sobie żonę cudzoziemkę, jest kilka sposobów, które pomogą Ci zmienić jej zdanie.

Przede wszystkim zastanów się jaki pierwszy stereotyp o Hindusach przyszedł Ci do głowy kiedy poznałaś swojego męża? Coś w stylu, że nie szanują kobiet? A jak traktuje Cię twój mąż? Jest czuły i kochający? No właśnie. Dlatego bardzo możliwe, że Twoja teściowa również myśli stereotypowo. Na przykład, że sypiasz z wieloma mężczyznami albo ze nie zadbasz odpowiednio o jej syna bo urodziłaś się się w innej kulturze. Uważam, że nie ma problemu którego nie da się rozwiązać, potrzebujesz tylko trochę cierpliwości. I kilka rzeczy, które pomogą Ci ułaskawić niełaskawą teściową.

Przede wszystkim naucz się robić perfekcyjny chai. Nic tak nie zbliża jak popołudnie przy filiżance dobrej, okropnie słodkiej herbaty i przekąskach. Poproś teściową żeby nauczyła Cię jak ją przygotować, albo przetestuj nasz najprostszy przepis : masala chai

Zawsze musisz stawiać granice. To od Ciebie zależy jak bardzo zaangażowana chcesz być w indyjską kulturę ale byłoby świetnie gdybyś chociaż od czasu do czasu założyła indyjskie ubrania. Gwarantuję Ci, że będziesz w nich wyglądać obłędnie, usłyszysz masę komplementów i ucieszysz teściową. Zwłaszcza jeśli komplement powie Ci ktoś z rodziny. Będzie zadowolona i dumna nawet jeśli się do tego nie przyzna.

Naucz się kilku słów i zwrotów w hindi i poproś teściową żeby nauczyła Cię więcej. Poczuje się przy Tobie bardziej swobodnie. Nie zniechęcaj się jeśli będzie się śmiała kiedy powiesz do niej coś w hindi. To nie jest złośliwy śmiech. Wręcz przeciwnie, tak Hindusi reagują na wiele rzeczy. Śmiech to ich sposób na okazanie zadowolenia. Nikt Cię nie wyśmiewa.

Bez względu na to czy zamierzasz podążać za indyjską kulturą czy żyć jedynie swoim zachodnim życiem, celebruj indyjskie święta. Spróbuj pościć podczas Nawratras, obrzucaj się kolorami w czasie Holi, częstuj teściów słodyczami podczas Diwali. Większość Hindusów jest religijna i jest to dla nich bardzo ważne. Poza tym prawdopodobnie sprawi Ci to radość.

Okaż szacunek starszym poprzez dotknięcie stopy. Nie wiem dlaczego ludzie zachodu uważają to za krępujące i wstydliwe. Zapewniam, że tylko Ty czujesz się zawstydzona. Jedyną myślą jaka przejdzie przez głowę Hindusa będzie radość ze szanujesz ich tradycje.  Trwa to tylko kilka sekund, a z pewnością wywoła uśmiech na twarzy nie tylko Twojej teściowej ale i innych członków rodziny. Twój mąż również będzie z tego zadowolony i będzie z Ciebie dumny. Pamiętaj, że rodzina w Indiach jest bardzo ważna, więc jeśli oni Cię lubią, Twoja teściowa również nie może pozostać obojętna.

Ale przede wszystkim pamiętaj, ze wszyscy jesteśmy ludźmi i Twoja teściowa na pewno nie jest potworem. Jest może odrobinę zawiedziona lub nadopiekuńcza i potrzebuje czasu żeby się oswoić z nową sytuacją. Synowie w Indiach są często traktowani jak królowie, więc prawdopodobnie matka Twojego męża od narodzin swojego syna marzyła o dobrej, przykładnej żonie dla niego (w jej myślach zawsze była to Hinduska) i teraz od Ciebie zależy żeby pokazać jej, że przecież jej marzenia się spełniły tylko synowa ma inny kolor skóry ;)

Nie załamuj się, nie poddawaj, bądź uśmiechnięta, pokaż swojej teściowej jak zależy Ci nie tylko na jej synu ale i na dobrym kontakcie z nią, a wszystko się ułoży.

Keep calm and Drink masala chai.

Jakie są Wasze doświadczenia z Waszymi indyjskimi teściowymi? Z jakimi problemami się spotkaliście i co pomogło Wam pokonać barierę?  How you know from our previous posts, I have a really good relation with my mother-in-law. She always repeated that she want his sons to get married to whom they love and make their life decisions by their own. But I also talk a lot with her so If your mother-in-law is not happy because you are a foreigner? Here are some tricks which can help change her opinion about you.

First of all, consider what was the first stereotype of Indians that came to your mind when you met your husband? Something like they don't respect women? And how your husband treats you? He is affectionate and loving? Exactly. So maybe your Indian mother-in-law also thinks about stereotypes. Like, you have sex with a lot of people (means you will cheat on his son) or you wll not take care of him properly because you was born in different culture. I think, there is no problem that you can't solve. All you need is just a bit of patience and few things which will help you sebude unkind mother-in-law.

First learn how to make the perfect masala chai. Nothing comes close like an afternoon with a cup of good and awfuly sweet tea and snacks. Ask your mother-in-law  to teach you how to prepare it, or test our simplest recipe: masala chai

Remember to always place your boundaries. It depends on you how much you want to be involved in Indian culture and she must know it but it would be nice if you will wear Indian clothes sometimes. I guarantee that you will look gorgeous in them, you will hear a lot of compliments and you will make your mother-in-law happy. Especially if the compliment tells you someone from the family, MIL will be happy and proud even if she does not admit it.

Learn a few words and phrases in hindi and ask your mother-in-law to teach you more. She will feel more comfortable with you. Do not be discouraged if she laughs when you tell her something in Hindi. This is not a malicious laugh. On the contrary,  Hindus respond to many things like that. Laughter is their way of showing satisfaction. Nobody laughs at you.

Regardless of whether you are going to follow Indian culture or just live your western life - celebrate Indian holidays. Try to fast on Navratras, throw color at Holi, deny your in-laws sweetness at Diwali. Most Hindus are religious and it is very important to them. Besides, it will probably make you happy and you will discover so many new, interesting things!

Show respect to elders by touching their feet. I don't know why Westerners consider this to be embarrasing and shameful. I assure you that only you feel ashamed. The only thought that passes through the head of the elder will be the joy that you respect them and their traditions. It only takes a few seconds and it will definitely bring a smile not only on your mother-n-law's face but also other family members. Your husband will also be happy and proud of you. Remember that family is very important in India so if the family likes you how can your MIL still not accept you?

But, primarily, remember that we are all only humans and your indian mother-in-law is for sure not a monster. She is maybe a little dissapointed or overprotective and needs more time to adjust to this new situation. Sons in India are often treated like kings, so probably your husband's mother since birth of her son dreamed of a good wife for him (in her mind it was always Hindu), and now it is up to you to show her that her dreams came true only her daughter-in-law has a different skin color;)
So, don't give up ,keep smiling, show your mother-in-law how you care not only for her son but also for good contact with her and everything will work.

Keep calm and Drink masala chai.

What are your experiences with your Indian mother-in-law? What problems have you encountered and what helped you overcome the barrier?

Comments

 1. Ja nie mam indyjskiej a nepalska ale nie ma zbyt wielu różnic�� Niestety na dłużsZa mete z nia się nie da także cieszę się, że z nami nie mieszka ��

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ostatnio rozmawiałam z dziewczyną, której Teściowa nie akceptuje (póki co mam nadzieję, że jej minie) i tak sobie myślę, że jakby moja była wredna to pewnie byśmy się pozabijały :D chociaż znam też paskudne polskie teściowe, więc to naprawdę kwestia charakteru moim zdaniem, niemniej współczuję :(

   Delete
 2. Love this blog! My mother in law lives in New Delhi. Since I met her son/my husband in the US, I haven't met her. I appreciate your tips as I prepare for her visit to the US and my trip to New Delhi to get married...again.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Awwwww, thank you Nina! How long you are with your husband? I'm sure everything will be ok, give her chance, I will keep my fingers crossed for this meeting! Love!

   Delete
 3. Thank you. I appreciate it. We have been married for about 3 months and dating for about a year. I'm sure everything will be ok.

  ReplyDelete
  Replies
  1. It has to be ok, you are Guys anyways already married. Just be happy and don't stress yourself to much <3

   Delete
 4. Cześć Justyna to, co napisałaś, na pewno jest pomocne, ale niestety czasem teściowa jest jednak okropna, zaborcza w stosunku do syna i nie wystarczy być dla niej miłą, bo ona chce rządzić domem i domownikami, czyli synowa też. O swojej zawsze powtarzam, że ma dobre serce i jest dobrą kobietą, ale co jakiś czas cos jej po prostu odwala. : ) Wtedy czepia się ostro, bo tu chodzi o nic innego jak o walkę o władzę. Nie będę się wiele rozpisywać na temat szczegółów, ale podam jeden przykład: teściowa ostatnio zezłościła się o garnek z zupą, który postawiłam w lodówce, że taka ilość będzie tam stała 2-3 dni, że nie ma na niego miejsca i mam gotować codziennie. Tyle, bez dyskusji. Jak zaczęłam dyskutować, to powiedziała, że mój mąż, kazał jej przytakiwać. Tylko Induska będzie mogła żyć w takich warunkach, one są wychowywane w duchu posłuszeństwa, przygotowywane do roli pokornych córkek. My nie, my znamy swoja wartość i wiemy, że wszyscy jesteśmy równi.

  Mam nadzieję, że nie obrazić się, że wkleję link do posta na swoim blogu. Napisałam tam, po chwili głębokiego zastanowienia, czego oczekuje od męża. Myślę, że nie jednej dziewczynie, która ma problem z teściową, nie tylko indyjską, da dużo do myślenia.
  http://taklu.rf.gd/wp/2018/05/14/czego-oczekuje-zona-od-meza-kiedy-jej-pozycji-zagraza-tesciowa/

  ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Związek na odległość: Natalia i Abhishek / LDR : Natalia & Abhishek

Niedawno pisaliśmy Wam o tym jak bardzo podziwiamy pary, które miesiącami czy nawet latami żyją w związkach na odległość. To bardzo trudne i wymaga wiele cierpliwości, zaufania i miłości. Jednak takie związki się udają, a często są o wiele silniejsze niż te "zwyczajne". Wyobraźcie sobie jak wspaniały jest moment pierwszego spotkania w cztery oczy, ile emocji, ile radości!

Dzisiaj przedstawiamy Wam Natalię, która opowie Wam o swoim związku na odległość z Abhim. Już niedługo, nareszcie, spotkają się na żywo! Czy miłość nie jest piękna i warta pracy i poświęceń?

Jeśli i Wy chcecie podzielić się na naszym blogu swoją miłością na odległość, wyślijcie nam maila : polindidiaries@gmail.com

*
Lately we wrote how much we admire couples who live in long distance relationships for months or even years! It's very hard and it requires a lot of patience, trust and love. But these relations work and very often are stronger than the "usual". Imagine how wonderful is the moment o…

HUSBAND & WIFE / MĄŻ & ŻONA

Our dreams came true. After months living on Skype, living 6000 kilometres away from each other, 10th December 2016 we got married and we are probably the most happiest couple on the planet. <3

We love each other more and more every day, and our wedding was the best day in our life. Now we can start our new life adventure and can't wait for that! Stay tuned!

Mr & Mrs M.Nasze marzenia się spełniły. Po miesiącach życia na Skype, życia z 6000 kilometrów pomiędzy nami, 10 grudnia 2016 wzięliśmy ślub i jesteśmy prawdopodobnie najszczęśliwszą parą na świecie! <3

Z dnia na dzień nasza miłość jest coraz większa, a nasz ślub był najwspanialszym dniem w naszym życiu. Teraz możemy zacząć zupełnie nową, wspólną przygodę i iść przez życie razem, mocno trzymając się za ręce. Już nie możemy się doczekać! Zostańcie z nami!

Pan i Pani M.

Przepis na : Łodygi Kalafiora / Recipe for Gobhi ke danthal

Kalafior. Bardzo wdzięczne warzywo, które można przygotowywać na wiele sposobów (w Polsce popularny z majonezem lub bułką tartą smażoną na maśle - w Indiach paratha nadziewana kalafiorem lub aloo gobhi czyli dosłownie ziemniaki z kalafiorem). Większość z nas stosuje jedynie różyczki i wyrzuca resztę. Sama też tak robiłam!  Jakiś czas temu słyszałam, że niektórzy wykorzystują liście tego warzywa żeby zrobić zdrowe chipsy albo pesto. Jednak nie spotkałam się do tej pory z gotowaniem kalafiorowych łodyg! W Indiach są bardzo popularne, na tyle, że na targu możecie kupić same łodygi, bez różyczek i liści. Poza tym jest to warzywo bardzo często używane w indyjskiej kuchni zatem uzbieranie odpowiedniej ilości łodyg to kwestia kilku dni. Można wyczarować z nich przepyszne danie, którym chcę się z Wami podzielić. Jestem od niego uzależniona.

Łodygi kalafiora:

- 6-12 łodyg kalafiora (w zależności od grubości) - pokrojone w słupki
- 3-4 średnie cebule - bardzo drobno posiekane
- 1 łyżka pasty imb…