Skip to main content

Dookoła Delhi : Purana Qila / Around Delhi : Purana Qila

Delhi nie jest najczystszym miastem na świecie, nie ma co się oszukiwać. Nie znajduje się nawet w pierwszej setce. Po ulicach chodzą psy i krowy, które zostawiają za sobą ślady. Ludzie wyrzucają śmieci gdzie popadnie czyli wszędzie, mężczyźni sikają na mury, jedzenie psuje się po kątach co wszystko zmieszane z niesamowitym aromatem przepysznego jedzenia daje nam niezapomniane wrażenie zapachowe. Od ślinotoku i ekscytacji przez odruch wymiotny i łzy.

Jednak nie jest tak, że całe Delhi jest brudne. Nasze osiedle na którym mieszkamy jest czyste, mamy fajny park pod samym domem, ulice są sprzątane. Jednak jeśli chcecie naprawdę odetchnąć, odpocząć i się odprężyć musicie się wybrać w jedno z historycznych miejsc tego miasta. Są to wielkie atrakcje turystyczne co oznacza również, że są to miejsca bardzo czyste i zadbane.

Jednym z takich miejsc jest Purana Qila nazywany też Starym Fortem, jeden z najstarszych fortów w Delhi, który powstał w XVI wieku i od tego czasu zachowało się naprawdę wiele murów! Park jest ogromny dlatego przeznaczcie sobie nawet kilka godzin by obejrzeć budynki, przejść się po murach, zwiedzić Muzeum Archeologiczne ( w XX w forcie odbyły się wykopaliska archeologiczne i odnaleziono tutaj przedmioty datowane na rok 1000 pne!), a później usiąść na trawie i delektować się śpiewem ptaków, krzykiem wiewiórek i zieloną piękną zieloną przestrzenią, z dala od hałasu ulicznych klaksonów. Idealne połączenie przyjemnego z pożytecznym.

Nie zdziwcie się przy kasach, ponieważ jak zazwyczaj w Indiach w przypadku atrakcji turystycznych Hindusi płacą za wejście kilka rupii, a Obcokrajowcy kilkaset (w tym wypadku 200 - około 13 złotych). Rozbieżność cenowa jest ogromna dlatego jeśli przyjechaliście do Indii nastawieni na zwiedzanie zabierzcie ze sobą większy zasób gotówki. Jednak Purana Qila jest warta swojej ceny.
A dla tych, którzy mają więcej czasu niespodzianka! Tuż obok Purana Qila znajduje się ZOO. Cenowo podobnie jak w przypadku fortu, ZOO jest bardzo czyste, zielone i rozległe. Nie ma tam jednak zbyt wielu zwierząt, za to wiele budek z lodami.

Address: Mathura Rd, Pragati Maidan, New Delhi, Delhi 110003, India

Inny dzień przeznaczcie by odwiedzić Red Fort w Starym Delhi : Red Fort. Old Delhi.

We will not lie to you. Delhi is not to clean city. Its not even in the first hundred cities. At the street dogs and cows leave marks behind if you know what I mean. People throw out dust everywhere, men pising on the walls, food is spoiled around the corners and all of this is mixed with smell of amazing food. It gives you a lot of different feelings. From mouth melting and excitation to gagging and tears.

But it's not like that Delhi is entirely dirty. Area where we live is quite clean, we have a park next to our house, streets ale cleaned every day. But if you really want to take deep breath, rest and relax you should choose one of historical places of this city. They are big tourist attractions what it means is that they are also clean and well cared for.

One of these places is Purana Qila, known as Old Fort. One of the oldest forts in New Delhi, which was build in XVI century and since then a lot of these walls are well preserved! Park is really big thats why it's good if you will have couple of hours to spend here, watch buildings, walk on the walls, visit Archeological Museum ( in XX century was archaeological excavations in the fort and was discovered some tems dates on 1000 year before Christ!!!). After long walk you can sit on the grass and just enjoy birds sings, squirells scream and beautiful green space far away from street noise and horns. It's a perfect match between pleasure and useful.

Don't be surprise at checkout, because (like usual in India) foreginers will pay more for tourist attractions. here price for Locals is couple rupees, for foreigners 200 ( around 13 polish zloty). Different of prices is huge that's why when you are coming to India for tourism be prepared to get more money with you. Purana Qila is totally worth to spend a little more.

For those of you who have more time - surprise! Exactly next to Old Fort is the ZOO. Price for tickets is same, and like in the Fort, ZOO is very clean, green and well cared for. You will not find to much animals there but for sure a lot of places where you can eat ice creams.

Address: Mathura Rd, Pragati Maidan, New Delhi, Delhi 110003, India

Anther day spend to visit Red Fort in Old Delhi : Red Fort. Old Delhi.

Comments

 1. Pirana Quila, hmm tego jeszcze nie widziałem :) Odnośnie Red Fortu tego w Delhi, lubię go :) Byłem dwa razy i pewnie jeszcze będę, czuć ten powiew historii, podobnie jak to się czuje na Wawelu :) . Ten w Agrze jakoś mniej mnie zainteresował. Miejscem wartym odwiedzenia jest też Gurudwara Sisganj Sahib, świątynia sikhijska znajdująca się nieopodal Fortu w stronę Chandi Chowk, polecam :) Zajrzyjcie też (o ile jeszcze nie byliście) do ogrodów Lodich, tam też można spacerować i upajać się ciszą w nieskończoność :)

  ReplyDelete
 2. Ja do Red Fortu też na pewno chętnie wrócę, zwłaszcza, że kiedy byłam ostatnio upał był jak w piekle, fajnie byłoby się wybrać teraz kiedy jest już ciepło ale ciepło na polskie standardy ;) W Gurudwara Sisganj Sahib nie byłam, więc od razu zapisuje na listę miejsc do odwiedzenia zwłaszcza, że na Chandi Chowk bywamy dosyć często, dlaczego by nie skorzystać w jakiś atrakcyjny sposób! A o grodach Lodich dosłownie trzy dni temu mówiła mi Teściowa, także jeszcze dużo zwiedzania przede mną! Delhi jest jak kopalnia zabytków i fajnych miejsc :)

  ReplyDelete
 3. Dokładnie tak :) O Delhi mówi się, że powstało przez budowanie i dobudowywanie na sobie i obok siebie miast :) No i te nowsze zabytki, miejsce kremacji Ghandiego czy muzeum urządzone w jego domu. Jest tego sporo. Pozdrowienia dla Was i udanego weekendu :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dzięki Robert! Pozdrawiamy również i życzymy ciepłego weekendu :))

   Delete
 4. One of the most beautiful blog.

  ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Związek na odległość: Natalia i Abhishek / LDR : Natalia & Abhishek

Niedawno pisaliśmy Wam o tym jak bardzo podziwiamy pary, które miesiącami czy nawet latami żyją w związkach na odległość. To bardzo trudne i wymaga wiele cierpliwości, zaufania i miłości. Jednak takie związki się udają, a często są o wiele silniejsze niż te "zwyczajne". Wyobraźcie sobie jak wspaniały jest moment pierwszego spotkania w cztery oczy, ile emocji, ile radości!

Dzisiaj przedstawiamy Wam Natalię, która opowie Wam o swoim związku na odległość z Abhim. Już niedługo, nareszcie, spotkają się na żywo! Czy miłość nie jest piękna i warta pracy i poświęceń?

Jeśli i Wy chcecie podzielić się na naszym blogu swoją miłością na odległość, wyślijcie nam maila : polindidiaries@gmail.com

*
Lately we wrote how much we admire couples who live in long distance relationships for months or even years! It's very hard and it requires a lot of patience, trust and love. But these relations work and very often are stronger than the "usual". Imagine how wonderful is the moment o…

HUSBAND & WIFE / MĄŻ & ŻONA

Our dreams came true. After months living on Skype, living 6000 kilometres away from each other, 10th December 2016 we got married and we are probably the most happiest couple on the planet. <3

We love each other more and more every day, and our wedding was the best day in our life. Now we can start our new life adventure and can't wait for that! Stay tuned!

Mr & Mrs M.Nasze marzenia się spełniły. Po miesiącach życia na Skype, życia z 6000 kilometrów pomiędzy nami, 10 grudnia 2016 wzięliśmy ślub i jesteśmy prawdopodobnie najszczęśliwszą parą na świecie! <3

Z dnia na dzień nasza miłość jest coraz większa, a nasz ślub był najwspanialszym dniem w naszym życiu. Teraz możemy zacząć zupełnie nową, wspólną przygodę i iść przez życie razem, mocno trzymając się za ręce. Już nie możemy się doczekać! Zostańcie z nami!

Pan i Pani M.

Just be happy / Po prostu bądźcie szczęśliwi

We hope that you are leaving behind a year full of exciting emotions and good days. In 2018 we wish you love. Because love is a thing which makes people more happy and keeps them smiling. Just be happy guys.

Merry Christmas and a happy New Year!

J&A

***
Love II

Love is a cup of coffee with cinnamon. Sweet and black like November nights.
Love is the smell of chocolate cake. Fresh and warm meltng in my mouth.
Love is the green of coriander, queen of the herbs.
Love is the Sun and blue sky, touching and shining on my cheeks.
Love is the summer so hot that only dreams about bath tub full of ice cubes can reduce this pain.
Love is a loud laugh flying around the room.
Love is the masala chai served at five, punctual like a clock.
Love is a blanket and book in moody autumn evenings when night don't want to go away.
Love is love. It's you and me. In health and sickness. Sadness and happiness. When you are close to me of far far away.
Love is the math and chemistry and music and vo…